Mnoho lidí je naštvaných, že se neustále mění zákony. Sotva si na něco zvyknete, po chvíli je to zase jinak. Člověk tedy musí neustále sledovat všechny změny, aby se nedostal do křížku se zákonem. Je to otravné, ale musíme změny sledovat všichni, tedy přinejmenším ty, které se nás týkají. Jednou z novějších změn je změna, která se týká odpadů, respektive zpracování ročního hlášení. Roční hlášení o produkci odpadů se od roku 2021 řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb. Představíme si, jaké změny zákon přinesl.
Na jaké změny se připravit?
Pokud čekáte zpřísnění, tentokrát budete pravděpodobně příjemně překvapení. Zajisté víte, že se vás povinnost zpracování ročního hlášení za odpady týká tehdy, pokud překročíte zákonem dané limity. Do roku 2021 jste museli roční hlášení zpracovat, pokud jste za rok vyprodukovali 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Nově se tento limit změnil a to konkrétně u nebezpečného odpadu, kde je nyní potřeba vyprodukovat 600 kilogramů, aby se vás povinnost týkala. Pokud tedy nově nespadáte do tohoto limitu, roční hlášení už dělat nemusíte. Myslete však stále na vedení průběžné evidence odpadu, protože jen s její pomocí můžete před případnou kontrolou prokázat, že limit nepřekračujete.
Další změna se týká data zpracování. Do kdy je nutné udělat roční hlášení za odpady 2022 a poslat ho na ISPOP? Doposud to bylo do 15.2, ale tento termín se posunul až na 28.2., máte tedy o trochu více času.
Ušetřete si starosti s ročním hlášením
Zajisté jsou některé povinnosti, které neděláte sami a necháte je zkušenějším. Může to být i problematika odpadů. Nemusíte dělat roční hlášení za odpady svépomocí, stačí se obrátit na specialisty na Ecoservis.eu, kteří převezmou starosti s odpady za vás. Tato služba je levná a využívá ji stále více podnikatelů, firem i obcí. Můžete si tak ušetřit další starosti. Proč dělat vše svépomocí, když jsou tu zkušení experti, kteří vše řádně vyřídí za vás.