Zábavní pyrotechnika se stala součástí nejen oslav příchodu nového roku, ale také dalších událostí, které se podobně slaví. Ohňostroje bývají součástí svateb, také narozenin nebo oslav výročí či narození dítěte. Někdy jsou součástí dokonce zásnub, ke kterým v mnoha případech dochází jednou za život. Dokázali byste ale říct, kde se vlastně pyrotechnika vzala?
Kdybychom šli do naprosté historie zábavné pyrotechniky, řekli bychom, že její počátek se datuje až do Číny před dvěma tisíci lety. Číňané přišli na tento objev naprostou náhodou a nějakou dobu s jeho pomocí zaháněl zlé duchy a zajišťovali si tím štěstí a blahobyt. Později se však petardy rozšířili do celého světa.
Za dovoz vděčíme Marcu Polovi
I když se zhruba v sedmdesátých letech minulého století stali Číňané hlavním zásobovačem pyrotechnikou celého světa, o střelném prachu a tomto provedení jsme věděli díky jednomu muži, a to Marcu Polovi, který nám vynález dovezl do Evropy už ve 13.století. A hned poté se ohňostroje staly součástí nejrůznějších italských festivalů.
Původně to nebyl jen byznys
Jak už bylo zmíněno, Číňané se zhruba v sedmdesátých až osmdesátých letech staly hlavním zásobovačem pyrotechnikou. A člověku automaticky vyvěrá v hlavě myšlenka, že se muselo jednat o opravdu slušný byznys. Původně se však, paradoxně, o byznys nejednalo. Tedy výnos nebyl to hlavní, proč se pyrotechnikou začal zásobovat svět. Důvodem byla snaha zaměstnat co nejvíce lidí.
Díky tomu se mnoha zemím otevřely možnosti vlastních továren a společností, možnost zaměstnat hromadu lidí a uspět. Pokud však chtěl někdo v tomto odvětví pracovat, musel poskytnout svým zaměstnancům dostatečné vzdělání a informovat je o všech bezpečnostních předpisech. Přece jenom mluvíme o poněkud rizikové profesi, která může být nejen zdraví, ale i životu nebezpečná.