Proč většina firem využívá software na zakázku?

Žijeme ve světě, kde mají informační technologie stále významnější úlohu. Dalo by se říci, že nás doprovází na každém kroku, firmy nevyjímaje. Bez správného IT řešení se dnes v podstatě neobejde žádný podnik. Uplatnění softwaru ve firmách se díky vývoji nových technologií navíc neustále rozšiřuje.

Porovnání softwaru

Software pro firmy můžeme rozdělit do dvou základních skupin, a to na komerční software a software na míru. Popularitě firem se těší především zmíněný druhý typ. Důvod je zcela prostý. Software na míru je navržen přesně potřebám konkrétní firmě, takže se firemní procesy nemusí přizpůsobovat softwaru, ale software se přizpůsobí firmě. U komerčního neboli balíkového softwaru je to přesně naopak. Komerční software má omezené funkce, takže je nutné potřeby firmy uzpůsobit softwaru.

Kdy využít ve firmě software na míru?

Komerční softwarové řešení rozhodně není třeba nikterak zatracovat, jelikož v některých případech je pro firmy zcela dostatečný. Uvažovat o softwaru na míru je vhodné v situacích, kdy se musí firma neustále přizpůsobovat softwaru, nedisponuje dostatečným množstvím funkcí či ztěžuje práci vám a vašim zaměstnancům. Uplatnění také najde ve velice specifických oborech, ve kterých je univerzální řešení nedostatečné.

Jak je to s cenou?

Asi největším strašákem při pořizování jakéhokoliv softwaru je jeho cena. U softwaru na míru to většinou platí dvojnásob, i když tomu tak zdaleka není. Oproti komerčnímu softwaru je software na zakázku vlastnictvím firmy, takže není třeba platit žádné licenční poplatky za počet uživatelů. Ke kupní ceně softwaru je třeba také přiřadit další náklady v podobě servisního poplatku apod. Při sečtení všech výhod, které vývoj software na zakázku přináší, tak může jít o daleko levnější řešení.

Software na míru přesně podle vašich představ vám zařídí společnost Memos.

Autor příspěvku: admin