Kolik profesí zanikne díky robotům? Méně, než si myslíte

Roboti jsou v posledních letech velkou skupinou lidí vnímáni jako hrozba. Přitom se jedná o skvělou příležitost, která přinese spoustu zajímavých možností.

Robotizace výroby spoustu lidí děsí. A to především proto, protože se bojí, že přijdou o práci. Některé odhady byly v posledních letech poměrně pesimistické. Nyní se ale zdá, že robotizace výroby naopak dopomůže k vytvoření tisíců nových míst a celkově ke zlepšení kvality nejen pracovního života.

Kolik profesí zanikne?

Pojďme se podívat na čísla. Podle černého scénáře, o kterém se mluví dlouhodobě, by mělo během následujícího desetiletí zaniknout na celém světe až 75 milionů míst. To je poměrně velké množství. O čem už se ale tolik nemluví je počet míst, které díky robotům vzniknou. Aktuálně se odhaduje, že by robotická ramena a průmysloví roboti mohli průmyslu vytvořit 133 milionů nových pracovních příležitostí.

Už teď je ale jasné, že díky robotům některé profese nadobro zaniknou. Odhaduje se, že něco málo kolem 5 procent profesí přestane v následujících letech úplně existovat. Proč je toto číslo tak malé? Jde především o to, že některé profese jsou tak různorodé, že je aktuálně robor nemůže nahradit.

Flexibilní pracovník

I tak by se někteří zaměstnanci měli být na pozoru. Je totiž dobré zůstat konkurenceschopný a mít vždy co trhu nabídnout. Až se robotická automatizace ještě více rozvine, budou mít největší výhodu především ti pracovníci, kteří se umí rychle přizpůsobit novým podmínkám. Ti, kteří se nebojí učit novým věcem a budou se schopní během krátkého časového úseku přetransformovat do zcela nového odvětví.

Dá se ale předpokládat, že především našich končinách nehrozí masivní zánik některých profesí. Roboti totiž stále potřebují pomoc lidského pracovníka a některé úkoly stále nezvládnou. Robotizace tedy jistě ulehčí a možná úplně vytlačí některé profese, jiné ale zase vytvoří. Na robotizaci bychom se tedy všichni měli dívat jako na příležitost, nikoliv jako na hrozbu.

Autor příspěvku: admin