Jak na boj s disidenty? V Africe se nebojí vypnout i internet

Zatímco Čína a země Blízkého východu bojují proti odpůrcům režimu omezováním přístupu k některým webovým stránkám, mnoho afrických vlád je prostě odpojí od sítě. Ztěžují tak opozičním hnutím narušovat zkorumpované státní režimy.

To je však porušením práv jednotlivce a poškozením rozvíjející se ekonomiky nejchudších zemí světa. K „výpadkům“ internetu, který se v posledních letech rychle šíří napříč africkým kontinentem, dochází nejvíce v době voleb nebo masových protestů.

Zamezení přístupu k internetu je protiprávní

Omezování či dokonce vypínání internetu je i porušením mezinárodního práva a rezoluce OSN z roku 2016, podle které musí být stejná práva jednotlivce zajištěna offline i online. Realitou však je, že svoboda pohybu na internetu byla do roku 2016 celosvětově porušována nepřetržitě už 6 let.

Výpadky už od roku 2011

Během tzv. arabského jara vůdci Egypta, Tuniska a Libye převzali kontrolu nad internetem ve snaze potlačit protivládní demonstrace. V současnosti využívají africké vlády i jiné metody, jejichž prostřednictvím se snaží zpomalit webové stránky, jako jsou Facebook, Twitter nebo komunikační aplikace WhatsApp. Zásahy vlád do online procesů přitom mohou mít negativní dopad i na africký ekonomický růst.

Autor příspěvku: admin