Jak správně sedět u počítače

S postupující elektronizací roste počet lidí, kteří sedí celý den u počítače. Jelikož u zdravého člověka musí být páteř neustále v pohybu, aby zůstala zdravá, nahrazují se židle často nafukovacími míči, klekačkami či ergonomickými sedačkami.

Sedavý způsob zaměstnání

Sezení je nejfunkčnějším způsobem práce u počítače. Ve snaze něco změnit se v úřadech často setkáváme s ergonomickými balóny, které lidé volí jako ideální řešení proti bolestem zad, ale po pár týdnech je odkládají. Abychom z nich totiž nespadli, musíme neustále napínat zádové svaly, takže se po několika hodinách stává pohyb na míči únavný.

Sedavá pozice způsobila významné změny v naší životní hygieně, neboť dlouhotrvající sezení hodně snižuje svalovou sílu zádových svalů. Zejména jsou to boční a šikmé zádové svaly, které udržují páteř ve vzpřímené pozici. Vsedě tyto svaly slábnou a z toho vznikají bolesti zad a šíje a svalové napětí.

Ergonomické houpací židle s opěrou pro kolena

V porovnání s míčem jsou boční zádové svaly méně stimulovány. Také každý nesnese udržovat pozici se skrčenými koleny. Pro toho, kdo má problémy s páteří, může být takové sezení přímo škodlivé, protože se namáhá bederní páteř. V kleku se udržuje lordóza páteře. Klekátka lze doporučit jen na omezenou dobu.

Práce vestoje

Tento způsob je hodně rozšířen hlavně v severní Evropě. Mnohé společnosti vyrábějí pro práci vestoje polohovací stoly. Může to být prospěšné pro zdraví a v boji proti lenosti a také se spotřebovává více kalorií. Na tuto pozici si ale člověk musí postupně zvykat. Vyžaduje to pohodlnou zdravotnickou obuv a při práci se trochu pohybovat a nestát nehnutě.

Dobrá židle a pracovní přestávky

Experti radí, že nejlepším řešením je dobrá židle, s opěrou pro ruce a bederní páteř. Důležité jsou malé přestávky, využít každé příležitosti, například při telefonování, zvednout se ze židle. Při odskočení na toaletu se protáhnout nebo vyběhnout po schodech o patro výše.

Autor příspěvku: admin