V posledních dvaceti letech dokázala umělá inteligence porazit nejlepší hráče v šachu, dámě a nedávno i ve strategické hře Go. Ale například v pokeru měl člověk stále navrch, až do té doby, kdy byl na americké universitě Carnegie Mellon sestaven přístroj Libratus. Ve hře poker proti čtyřem profesionálům ve 20-denním maratónu ve Philadelphii vydělal tento počítač cca 1,7 miliónů dolarů.Toto vítězství je výjimečné v tom, že poker je zcela odlišná hra.
V čem spočívá tato vyjímečnost?
Počítač nemá kompletní informace o vývoji hry, rozložení karet a musí tedy řešit problémy, které se podobají těm v reálném světě. Musí počítat s neznámou v podobě rozhodnutí ostatních hráčů. Zkrátka počítač doposud neuměl blafovat, ani blafování identifikovat, v čemž se poker liší od jiných her.
Lavina zájmu o přístroj
Společnosti z celého světa by si přály využívat algoritmus tohoto geniálního přístroje na řešení nejrůznějších problémů. Jeví se tak možnost využití ve všech situacích, kdy jsou vstupní informace nekompletní. Například v obchodním vyjednávání, vojenské strategii či bezpečnosti v kyberprostoru.
Profíky Libratus jasně přehrával
Potvrdil to i jeden ze čtyř pokerových profesionálů, kteří se turnaje zúčastnili. Ten už bojoval proti jeho předchůdci s názvem Claudico v roce 2015. Uznal, že Libratus má výrazně méně chyb v algoritmu. Zatímco Claudika tehdy jasně přehrávali a vyblafovali kde to šlo, tentokrát profíci dokázali systém porazit jen v pěti ze dvaceti dnů.