Název byl odvozen od kryptografie, což je věda zkoumající metody šifrování informací. Primárně s ohledem na posílání informací bezpečně a soukromě, ale také s ohledem na bezpečnost dat a jejich ověření. Krypto je předpona pocházející z řeckého slova „kruptos“, což znamená tajemství.
Kryptoměny jsou digitální „směnárnou“, která využívá kryptografii a sdílené záznamy transakcí za účelem vytvořit bezpečný, anonymní, sledovatelný a potenciálně stabilní monetární systém. Ten by měl být odolný proti cenzuře a podvodům.
Nejznámější a nejoblíbenější kryptoměnou je v současnosti Bitcoin. Zároveň však existují tisíce jiných virtuálních měn s rozdílnou popularitou, cenou i originalitou. Bývají označovány jako „altcoins“, tedy alternativní kryptoměna, ale zpravidla jde o kopie Bitcoinu.
Jak kryptoměny fungují
Bitcoin je podobně jako jiné měny založený na vnímané hodnotě, ale jeho nedostatkem je, že je založen na matematice. Nemůže tak být ovlivněn osobou ani skupinou osob či vládami. Bitcoiny nejsou vázány na žádné fyzicky existující zboží, třeba na zlato, nemohou být dotištěny vládami či finančními institucemi, oproti měnám, jakými jsou třeba dolar či euro.
Kryptoměny používají distribuční síť, která umožňuje peeer-to-peer transakce (jeden člověk pošle jinému část Bitcoinů, které se ihned připíší na druhý účet) bez nutnosti nějakých třetích stran, třeba bank.
Pro zjištění legitimity transakcí se využívají u každého účtu matematické rovnice. Ty zajistí, že majitel účtu může utratit jen tolik Bitcoinů, kolik má reálně na svém účtu.
Jakou mají kryptoměny budoucnost?
Zatím jsou virtuální měny díky malému trhu poměrně nestálé. S růstem tržního kapitálu kryptoměn roste i jejich stabilita. Časem se mohou stát stabilnější než běžně známé měny.
Kryptoměny jsou navrženy tak, aby jejich inflace rostla pomalým, kontrolovaným tempem. Také mají potenciál změnit chápání finančního světa. Bitcoin je první a zároveň nejlepší šancí k dosažení jeho vnímání širší veřejností.