Budou v transatlantských letech zakázány počítače?

Bezpečnosti v letecké dopravě bylo věnováno jednání zástupců EU a USA minulý týden v Bruselu. Američané překvapili úvahou o zákazu notebooků a tabletů na palubách letadel, ovšem konkrétní závěry učiněny nebyly. Ve společném prohlášení Evropské komise a amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti byly uvedeny jen obecné proklamace o potřebě pracovat na zvýšení bezpečnosti v letectví.

Obě strany se dohodly, že v debatách na toto téma je třeba pokračovat, a proto se další schůzka bude konat již příští týden ve Washingtonu. Na programu bude posouzení společných rizik a řešení zacílená na ochranu pasažérů za současného zachování plynulosti globální letecké přepravy cestujících.

Současná opatření

Americká vláda už v březnu zakázala pasažérům brát některé elektronické přístroje na palubu linek spojujících desítku letišť v Severní Americe a na Blízkém východě. Pokud by byla podobná opatření zavedena i na linkách mezi USA a Evropou, nesměli by cestující mít v příručním zavazadle žádný přístroj větší než mobilní telefon. Mohli by je přepravovat pouze v zavazadlech ukládaných do zavazadlového prostoru. Obavy Američanů vyplývají z informací tajných služeb o tom, že teroristické organizace vyvinuly metody umožňující umisťovat výbušná zařízení například do laptopů. Evropa se obává spíš rizika požáru, který by mohl vzejít ze stovek přístrojů napájených lithium-iontovými bateriemi v zavazadlech.

Autor příspěvku: admin