Vývoj Internetu a rychlosti u nás v Česku

Rychlost internetu každým rokem roste. Nebo by to tak alespoň být mělo. Technologie se přece jen posouvají dopředu. A jak se vyvíjí internet v Česku?

Představte si, že by se v dnešní době najednou zastavil internet. Děsivá představa? Hlavně pro ty, kteří internet používají dnes a denně nejen v práci. Zvykli jsme si tak rychle získávat všemožné informace, vyhledat ihned co potřebujeme, najít trasu během cesty autem, komunikovat přes celou planetu v rámci sekund a na mnoho dalšího.. To je pouze zlomek z toho, co nám internet dnes nabízí. Ovšem byla doba, kdy jsme internet ještě nepovažovali za samozřejmost.

Jak to vše začalo a pozvolné začátky

Od magického okamžiku, kdy se Česko připojilo k internetu, uběhlo téměř 30 let. Došlo k tomu 13. února 1992. Až do roku měl ale o nějakém internetu ponětí jen málokdo. Důvodem byla především výrazná absence komerční sféry. Po roce se to ale začalo zlepšovat. Internet Zdice, ale i v jiných oblastech Česka, začal konečně kvést.

Rychle začali přibývat soukromí poskytovatelé připojení. A v roce 1996 nastal v Česku konečně boom prvních internetových stránek všeho druhu. Jeden z prvních projektů, který přežil všechny změny, je třeba největší český vyhledávač Seznam.cz. Postupně přibývaly další stránky.

Rychlost je několikrát násobně vyšší

Nejdůležitějším údajem je často zmiňovaná rychlost. Převážně v posledních letech došlo k modernizaci infrastruktury DSL a z původní ADSL, přes ADSL2 a ADSL2+, dospěla až k nejnovější vysokorychlostní verzi VDSL. Přibližně 10 let nazpět se rychlost pro pevný nebo WI-FI internet pohybovala okolo 3Mb/s.

Připojení uživatelé přes optický kabel se dnes mohou těšit z rychlosti v průměru okolo 30Mb/s. A celkový průměr se potom v rámci Česka pohybuje okolo 15Mb/s. Ten je ale ovlivněn i odlehlejšími oblastmi, kde je ještě stále rychlost internetu pomalejší. Na vyšší rychlosti se můžete dostat u společnosti Eurosignal. Internet Zdice, ale i další oblasti v okolí Prahy, se mohou těšit na optickou přípojku s rychlostí až 400 Mb/s.

Autor příspěvku: admin