SSL certifikát podpoří SEO webových stránek

Pro vysoké umístění webových stránek ve vyhledávačích je nutné mít kvalitní obsah, strukturu HTML kódu, psát poutavé nadpisy a také budovat zpětné odkazy. Vyhledávač Google od roku 2014 přidal do kritérií také zda jsou stránky zabezpečené SSL certifikátem, který zajišťuje bezpečnou HTTPS komunikaci na internetu.

Již v roce 2014 tým Google na svém blogu oznámil, že stránky na HTTPS budou mít pozitivní signál pro hodnocení stránek. Na blogu ve článku pod názvem “HTTPS as a ranking signal” se  zdůrazňuje že bezpečnost na internetu je pro Google top priorita a cílem je, aby všechny webové stránky v budoucnu používali pouze bezpečnou komunikaci pro kterou je nutné mít na serveru nasazen SSL certifikát.

Co je to SSL certifikát

SSL je zkratkou pro protokol Secure Socket Layer (Wiki o SSL), který byl v roce 1994 vytvořen společností Netscape, která vyvíjela prohlížeč Netscape Navigator. Již v počátcích internetu bylo potřeba zabezpečit přenos informací a pro vytvoření bezpečné HTTPS komunikace byl využíván certifikát vydaný důvěryhodnou třetí stranou, tzv. certifikační autoritou, která ověřuje žadatele a vystavuje mu potvrzení. Místo SSL protokolu se v dnešní době používá standardizovaný protokol TLS (Transport Layer Security), avšak původní název pro certifikáty zůstal zažitý SSL certifikát.

Bezpečná komunikace a použití SSL certifikátu se během brouzdání internetem pozná jednoduše. Adresa domény má na začátku uvedeno https://, kde písmeno „S“ znamená Secure (HTTPS – Hypertext Transfer Protocol Secure). Současně je v prohlížeči zobrazen zámeček, někdy zelený nebo šedý, záleží na prohlížeči.

Vlastnosti SSL certifikátu

Kromě podpory SEO hodnocení webových stránek má nasazení certifikátu další pozitivní vlastnosti, jako již zmíněnou bezpečnou HTTPS komunikaci mezi prohlížečem a serverem, zabezpečený přenos vkládaných informací do formulářů na www stránkách, umožňuje využívání nových technologií jako např. HTTP/2 pro výrazné zrychlení stránek. Pro majitele webových stránek zajistí také zrušení nepříjemného označení „Nezabezpečeno“ v prohlížeči Chrome, což u návštěvníků nevyvolává rozhodně důvěru.

Jak a kde získat SSL certifikát?

Kvalitní webhostingové služby nabízí základní SSL certifikát Let’s Encrypt zdarma, který je nutné každé 2 a půl měsíce obnovovat. Nabídku možnosti nasazení Let’s Encrypt SSL si ověřte u svého poskytovatele webhostingu včetně garance automatické obnovy. Nejlevnější komerční SSL certifikáty v řádu stokorun získáte na projektu SSLmentor.cz, který nabízí nejširší nabídku SSL certifikátů od světových certifikačních autorit.

Autor příspěvku: admin