Repasované servery jsou žádané zboží. Důvody jsou prosté

Pořízení repasované výpočetní techniky je samozřejmostí pro stále více uživatelů. Zájem stoupá především o repasované servery, po kterých je v posledních letech velká poptávka. Dle statistik z roku 2015 prodali tuzemští prodejci serverový hardware za více než 50 milionů korun. Kromě nich však na českém trhu působí také zahraniční prodejci a celkový objem prodaných serverů tak v reálu mnohem větší. Zákazníci si jasně uvědomují výhody takového nákupu.

Miroslav Holeček (majitel internetového obchodu Czech Server – jeden z top prodejců v ČR) uvedl, že repasované servery jdou na odbyt především díky virtualizaci. Usuzuje tak dle nejčastěji požadovaných konfigurací. Předmětem objednávky v jeho e-shopu je poměrně často server s 12 fyzickými jádry a 128 GB RAM. Typickým zákazníkem jsou vývojáři a poskytovatelé aplikací, menší a středně velké podniky.

Proč právě repasované servery?

Hlavním důvodem zvýšeného zájmu o repasovanou výpočetní techniku je výrazně nižší cena oproti novému hardwaru. Výkonnostně přitom repasované servery potřebám většiny uživatelů plně dostačují. Zhruba poloviční úspora je pro zákazníky rozhodujícím faktorem.

Odkud repasované servery pochází?

Prodejci obvykle vykupují repasovanou techniku z větších firem (např. banky, pojišťovny…), které hardware pravidelně mění v poměrně krátkém intervalu. V praxi to znamená, že ještě „nestačil zestárnout“ a potřebám většiny zákazníků naprosto vyhovuje. Co se týče Czech Serveru, v současnosti nakupuje převážně od českých podniků. V minulosti většina sortimentu pocházela ze zahraničí. V nabídce najdete především Dell, IBM a HP servery.

Czech Server nabízí repasované servery formou barebonů – tedy servery s procesorem a základní pamětí. Zbylé komponenty si zákazníci konfigurují až při nákupu v e-shopu. Prodejce se snaží hardware držet skladem omezenou dobu (max. půl roku), aby příliš nezastaral.

 

Autor příspěvku: admin