Je při výběru fotopasti důležité sledovat počet megapixelů?

Fotopast se příliš neliší od fotoaparátu. Nabízí celou řadu shodných parametrů, podle kterých vybírat. Jedním z nejjednodušších parametrů při srovnávání digitálních fotoaparátů je počet megapixelů. Ani u fotopasti tomu není jinak a první věc, na kterou celá řada uživatelů kouká je počet megapixelů u fotopasti. Znamená to však záruku vyšší kvality pořízeného snímku?

Na co si dát pozor

Vyšší počet megapixelů může způsobit i problémy při pořízení snímku. Pokud fotopast disponuje vyšším počtem megapixelů a zároveň zachovává velikost snímacího čipu, nastane vlivem nekvalitní optiky na fotografii celá řada chyb v podobě šumu. Na kvalitu fotografie mají vliv především tři faktory:

  • kvalita optiky
  • velikost snímače
  • procesor

Počet megapixelů je důležitý v momentě, kdy plánujete pořízené snímky tisknout nebo vytvářet výřezy a přiblížení. V takovém případě je dobré pohlížet i na počet megapixelů. Pro běžné tisky, jako je například pohlednice nebo klasická fotografie vám postačí i velikost megapixelů v rozmezí 3-6 MPX. Pro větší tisk je zapotřebí zvýšit i počet megapixelů a tedy celkové rozlišení fotografie. V nedostatečném počtu megapixelů a nízkém rozlišení ztrácí snímek na kvalitě a ostrosti.

Je tedy počet megapixelů skutečně důležitý?

Ano i ne. Počet megapixelů je pro běžnou práci s fotopastí nedůležitý údaj. Jedná se spíše o způsob a marketingový tah, jak ulehčit zákazníkovi výběr. Hodnota megapixelů vás bude zajímat v okamžiku, kdy plánujete pořizovat s fotopastí fotografie, které následně chcete tisknout. V takovém případě je důležité porovnávat megapixely u vybraných zařízení a vybrat si ten s největším počtem.

Nezapomeňte však ani na dosah pohybového senzoru a přísvitu. Jedná se o další důležitý parametr, který je potřeba zohlednit při nákupu fotopasti.

Autor příspěvku: admin