Nový zákon posílí bezpečnost plateb na internetu

Nový zákon o platebním styku má zvýšit bezpečnost internetových plateb a také práva uživatelů platebních služeb. Nově také zavádí regulaci moderních postupů placení prostřednictvím mobilních či internetových aplikací.

Posílení práv uživatelů

V případě ztráty nebo zneužití karty se bude uživateli snižovat limit odpovědnosti za ztrátu z neautorizované transakce z dosavadních 150 na 50 eur, tedy zhruba 1300 Kč. Dále norma umožňuje lidem získat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím jedné aplikace. Podle vlády to má umožnit klientům lépe řídit a plánovat rodinné finance.

Regulace moderních způsobů plateb

Moderní aplikace dávají vyšší záruku, že se platba uskuteční a obchodník tak bude moci expedovat zboží již v okamžiku zadání platebního příkazu.

Bezpečnost internetových plateb

Bude zavedeno tzv. silné ověření při zadání platební transakce, kde bude vyžadována kombinace alespoň dvou způsobů ověření. Jedním jsou údaje známé uživateli, druhým např. využití mobilu, případně otisku prstu nebo autoportrétu. Nově je upravena blokace peněz při platbě kartou. Bude možné zablokovat jen takovou částku, ke které dal uživatel souhlas. Jakmile se banka dozví skutečnou útratu, bude muset blokaci zrušit.

Autor příspěvku: admin