Projektor je zařízení, které může výrazně umocnit zážitek z domácí filmové produkce a stejně dobře usnadnit prezentaci nových produktů či služeb před klienty a obchodními partnery. Jeho potenciál však využijete pouze v případě, že si vyberete správný model. S ohledem na šíři sortimentu vám pak přijdou vhod následující rady.
3 klíčové aspekty výběru projektoru
Než se pustíte do hledání konkrétního zařízení, udělejte si jasno v plánovaném využití. Položte si otázku, jakým způsobem projektor využijete (domácí projekce, kancelář, větší sály…), a podle toho zahrňte do užšího výběru modely, které vašim požadavkům plně odpovídají.
K rozhodujícím parametrům patří umístění. Projektor můžete položit na pevnou podložku, zavěsit na strop či připevnit na stěnu. Zařízení by mělo být pro plánované umístění uzpůsobeno, jinak riskujete poškození. Při častém přenášení oceníte kompaktní rozměry projektoru z kategorie „mini“, které disponují baterií, a proto nejsou závislé na připojení k síti. Počítejte však s tím, že stejně jako jakýkoliv jiná AV technika miniaturních rozměrů, také miniprojektor nemá parametry srovnatelné s většími variantami.
Pro většinu zájemců je naprosto zásadní i cena. K ní je vhodné připočíst provozní náklady (především výměnu lampy) – jedině tak získáte objektivní obrázek o tom, zda se vám vyplatí pořízení vlastního zařízení, nebo občasný pronájem projektorů vyšší kategorie.
Dataprojektor, nebo videoprojektor?
Projektory lze rozdělit do dvou hlavních subkategorií. Zatímco dataprojektory jsou vhodné spíše pro projekci statických obrazů (dokumenty, prezentace…), videoprojektory volí uživatelé, kteří mají v plánu sledovat filmy či jiná média.
Jednotlivé typy projektorů se liší kvalitou a rozlišením zobrazení (v případě dataprojektoru si vystačíte s rozlišením od cca 1024 × 600 px, u videoprojektoru je akceptovatelných min. 1920 × 1080 px, tedy Full HD), konektivitou, svítivostí, technologií projekce apod.