Mladí se bez počítače už neobejdou

Počítače, chytré telefony a připojení k internetu je dnes pro mladé lidi fenoménem, který ovlivňuje i navazování kontaktů a vztahů. Ubývá tradičních příležitostí, jak se seznámit a šance přibývají spíše u počítače. Sociální sítě a seznamky lámou největší překážku seznamování – omezený okruh přátel a známých.

Známost bez námahy

Řada mladých není schopna komunikovat ve společnosti ani se svými vrstevníky, jiní mají strach z odmítnutí. Mladé ženy se zase bojí, že je na ulici může sledovat nějaký podivín. Internet pomáhá některým mladým překonávat pocit samoty. K přednostem internetových seznamek patří, že je možné se k nim připojit kdykoliv, zformulovat svůj názor ihned, nebo si jej nejprve promyslet. Počítač má dnes doma skoro každý, takže zájem o tento druh kontaktu nejeví pouze mladí, ale i osamělí či rozvedení lidé ze střední a starší generace. Dvě pětiny zájemců o seznámení přes internet přiznaly, že o seznámení sice stojí, ale v rámci internetových seznamek spíše pasivně vyčkávají, kdo je osloví. Často se tak vytvářejí velmi povrchní vztahy.

Rizika internetu

Po snadném seznámení přes internet však následuje nevyhnutelně reálné setkání. Nemělo by docházet k tomu, že muž pošle fotku z mládí, kde vypadá jako roztomilý klučina s čupřinou, a na schůzku přijde poloplešatý chlap s pivním mozolem a pivním dechem. Nebezpečím delšího samostatného života bývá podcenění hygieny a oblečení. Dlouhý život single může také způsobit neschopnost žít v páru.

Dopisování na sociálních sítích často bývá pouze únikem z reality vlastního života. Internet snadno zkresluje a bere či přidává lidem osobní kouzlo, charisma. Snadno se tak podléhá iluzi a také nemůžeme člověka znát v jeho sociálním prostředí, jeho historii. Podle psychologů je pro dobré seznámení vhodné umět si připravit svůj pravdivý profil a také hned zpočátku nesdělovat příliš podrobností ze svého života či intimní fotografie.

Tip: Mnoho lidí netuší, co jsou cookies, přitom se s nimi setkají při každém prohlížení internetu.

Autor příspěvku: admin