Malina je boží aneb Proč si konečně pořídit Raspberry Pi?

Nudíte se? Nepořizujte si zvíře, mohli byste toho brzy litovat. Raději investujte do zařízení, které vám možná změní život. Anebo taky ne, ale alespoň vám do něj vnese spoustu legrace a vzrušení při objevování nových možností. Řeč je o Raspberry Pi – fenomenálním minipočítači, jež spatřil světlo v roce 2012. Vývojáři z britské nadace Rasperry Pi Foundation chtěli přispět k efektivnější výuce informatiky ve školách, ale nakonec se jejich vize poněkud vymkla kontrole. Dnes je jednodeskový PC svatým grálem bastlířů a uplatnění nachází také ve výrobních procesech. Proč byste si ho měli pořídit i vy?

Nejnovější model překypuje výkonem

Neberete to doslova. Raspberry by samozřejmě v přímém srovnání s běžným PC pohořel, ovšem čtvrtá generace má oproti těm předchozím mnohem povzbudivější parametry. Což je samo o sobě zárukou ještě větší porce zábavy. A jen tak mimochodem – zvládá i Windows 10, přesněji upravenou verzi daného OS.

Raspi jako alternativa za cloud

Raspberry je dobrou volbou pro každého, kdo nevěří cloudu provozovanému třetí stranou, ale přesto potřebuje non-stop přístupná data. Když jednočipový počítač opatříte statickou IP, můžete na něm provozovat libovolnou službu. Zda zvolíte jednodušší řešení v podobě Apache nebo FTP deamona, nebo náročnější VNC pro vzdálenou správu, je na vás.

Sestavíte si skvělé hračky

Kdo si hraje, nezlobí – a o vášnivých bastlířích to platí dvojnásob. Elektronické součástky a lipol baterie vám umožní hotové divy. Vaše Raspberry Pi poslouží jako srdce robota na pásech, meteostanice nebo třeba vlastního multimediálního zařízení – emulátoru ikonických konzolí jako Amiga, Sega, Nintendo apod. Limitem jsou pouze vaše znalosti programování a kreativita.

Shrnuto a podtrženo, Raspberry Pi je senzační věc, do které se zamilujete na první pohled a vždy se s ní rádi pochlubíte podobně smýšlejícím bláznům. Pardon – geekům a nadšencům do moderních technologií.

Autor příspěvku: admin