O koupi počítačů je stále menší zájem

Prodej počítačů zaznamenává celosvětově pokles. Nejvíce se to projevuje v USA. Naopak v Japonsku, Latinské Americe, na Blízkém východě, v Africe i v Evropě vykázal prodej v poslední době stabilizaci. V Americe se prodej propadl o 10% na 14,7 miliónů kusů a pokles zaznamenal již čtvrtý kvartál za sebou.

Důvody poklesu

Podle analytiků byl slabší prodej v souvislosti s návratem do škol další známkou toho, že tradiční hlavní pohon spotřebitelské poptávky po počítačích již není efektivní. Podnikatelská poptávka po počítačích je stabilní v USA, ale poptávka by mohla klesnout mezi malými a středně velkými podniky. Důvodem je zvýšení cen způsobené nedostatkem součástek. Výrobci mají nedostatek čipů DRAM, což vede ke zvyšování cen součástek a má dopad na dodávky počítačů na trh.

Jak jsou na tom velcí výrobci

Vykázat růst se podařilo jen firmě HP, které se prodej zvýšil o 4,4 procenta na 14,95 miliónů kusů. Zájem o počítače HP se zvýšil již páté čtvrtletí a podíl firmy na trhu činí 21,8 procenta. Čínské firmě Lenovo klesl prodej o 1,5 procenta na 14,36 miliónů kusů a její podíl na trhu činil 21,4 %.

Dodávky počítačů Mac firmy Apple se snížily o 5,6 procenta na 4,6 miliónů a podíl této firmy na trhu se oproti třetímu čtvrtletí roku 2016 snížil o 0,1 procentního bodu na 6,9 procenta. Tyto údaje zveřejnil prestižní list Financial Times.

Autor příspěvku: admin