Kolik žere počítač

Moderní počítače spotřebují méně elektřiny než obyčejná žárovka. Typický domácí počítač spotřebuje při běžné práci 80 až 100 W. K tomu je třeba přičíst spotřebu monitoru, která se pohybuje kolem 100 W. Lépe jsou na tom tenké LCD panely, kdy typická sestava s monitorem spotřebuje cca 120 W.

Úspornější notebooky

Jejich spotřeba je až čtyřikrát nižší. Model s podobnou konfigurací jako výše uvedená sestava si při běžné práci odebere jen 25 až 30 W, a to včetně napájení vestavěného monitoru. Při plné zátěži může hodnota stoupnout přibližně na 80 W. Nižší spotřeba u notebooků je dána tím, že jsou vyráběny s ohledem na provoz na cestách, aby vydržely pracovat na baterii co nejdéle. Kvůli tomu jsou ovšem také až o 30 % dražší než běžné počítačové sestavy.

SSD místo pevného disku

Není proto divu, že některé součástky z notebooků se začínají montovat i do klasických sestav. Příkladem mohou být SSD jednotky, které pomalu vytlačují z moderních sestav klasické pevné disky.

Sestava ukrytá v klávesnici

Žhavou novinkou na českém trhu je počítačová sestava společnosti Asus, která je kompaktnější než jakýkoliv notebook. Ukrývá se totiž v těle obyčejné klávesnice.

Počítač a monitor v jednom

Počítač Wind Top vyvinutý společností MSI šetří nejen proudem, ale také místem na stole. Všechny jeho nejdůležitější hardwarové součástky jsou umístněy v monitoru. Kromě klávesnice a myši k němu nemusíte nic přikupovat.

Autor příspěvku: admin