Nadměrná zima nebo nadměrné horko – to jsou v obou případech scénáře, kterým by se zaměstnavatelé měli na pracovištích vyhnout. Důvod je prostý – jedná se o nebezpečné prostředí, ve kterém zaměstnanci nemohou pracovat. Pojďme se podívat na nadměrné teplo, které bude zanedlouho tím hlavním problémem, se kterým se budou v podnicích potýkat.
Extrémní teploty snižují pracovní výkon
Proč společnost Extéria, hlavní poskytovatel poradenství v oblasti BOZP a PO, o kterém se dočtete v recenzích, upozorňuje na vysoké teploty na pracovištích? Důvod je prostý – nejen, že extrémní teploty jsou pro zaměstnance nebezpečné, ale také mluvíme o jevu, který snižuje pracovní výkon. Ať už práce vykonávána při nízké námaze, přesto se musí vykonávat v přijatelné teplotě o maximálně 22 stupních Celsia. Hraniční je stupeň 27, ovšem už při něm dochází k markantnímu poklesu o 25 procent produktivity.
Jak ale bylo zmíněno, tím více negativním jevem, který vysoké teploty na pracovištích mají, jsou především zdravotní dopady, kterým musí zaměstnanci čelit.
Co je důležité po stránce BOZP
Z pohledu bezpečnosti práce někdy nelze vysokým teplotám zabránit. Zejména pokud lidé pracují na přímém slunci, počasí poručit zkrátka nemůžete. Na druhou stranu se můžete vynasnažit o několik věcí, kupříkladu že nedojde u zaměstnanců ke ztrátě tekutin. Hygienický limit ztráty tekutin v zátěži je zhruba 1 a čtvrt litru za osmihodinovou směnu, proto se vynasnažte, aby pracovníci skutečně měli k dispozici toto množství tekutin. Trochu jiné je to pro kancelářské práce a také se množství tekutin, jež musí být zaměstnanci k dispozici, a to především v případě, že se teploty dostaly nad třicet stupňů, respektive dosahují skoro čtyřicet stupňů Celsia.