Děti se dostanou k drogám i přes internet

Děti si mohou na internetu koupit on-line různé napodobeniny drog, které jsou často nebezpečnější než originály. Nemusí tak ani tušit, co vlastně užívají. Dalším zdrojem je domácí výroba. Děti se mohou od svých kamarádů či sousedů dozvědět o ilegální výrobně a jdou si koupit drogu třeba jen ze zvědavosti a na zkoušku.

Snadno tak mohou sklouznout do závislosti.

Nebezpečí internetových drogových eshopů

Pokoutní výrobny produkují nové psychoaktivní látky, které se podobají pervitinu nebo extázi. Dokonce se prodávají i syntetické kanabinoidy, kterými se lze na rozdíl od marihuany předávkovat a zabít. Mladí lidé myslí, že je to jen tráva a netuší o jak velké riziko jde. Obdobné látky se do Evropy i do Česka stále více dostávají a zastavit jejich příliv je komplikované. Pokud se totiž nějaká nová látka zakáže a dá na seznam nelegálních, výrobci lehce změní její strukturu a už je to jiná látka, ale se stejným účinkem. Údajně celníci nemají právo zadržet látky, které nejsou na seznamu. Pak jsou někde uskladněny třeba jako sůl do koupele, hnojivo nebo dárkové předměty. Mezitím jede na internetu kampaň, že je to zrovna dobrý hit a mladí si vesele objednávají.

Extáze všude kolem

V souvislosti s rozmáhajícím se on-line obchodem si děti mohou přes internet objednávat drogy, aniž by o tom rodiče měli tušení. Na vině je jejich nedůslednost a velké kapesné. Rodiče totiž chtějí svému dítěti dopřát, aby nebylo mezi ostatními outsiderem.

Například gram marihuany, který vystačí na několik dávek, lze na černém trhu koupit za 200 Kč, stejně tak jednu tabletu extáze. Gram pervitinu je k seznání za tisíc korun. Právě extáze je údajně na české drogové scéně k sehnání pro děti a mladistvé nejjednodušeji.

Trendem je střízlivost

K největšímu růstu užívání drog docházelo mezi lety 1995-2003. Od roku 2011 tato tendence klesá a například u marihuany klesl počet mladých uživatelů ze 43 na 38 procent, podobný pokles je i u ostatních drog. Souvisí to i s módou, neboť alkohol a drogy se stávají nemoderní a celoevropským trendem je střízlivost.

Autor příspěvku: admin