Bankomat vám spolkl kartu? Co ted?

V důsledku roztržitosti či několikrát špatně zadaného PIN, můžete být bez peněz nebo i bez prostředku, jak se k nim dostat. Pokud vám kartu zabaví bankomat spravovaný bankou, můžete ji získat zpět třeba i na počkání. Má-li však bankomat ve správě externí firma, je snazší požádat o novou kartu.

Jak získat kartu zpět?

Bankomat zadrží platební kartu z bezpečnostních důvodů vždy. Můžete v bankomatu zapomenout peníze, ale karta vždy skončí uvnitř bankomatu. Nejprve je třeba kontaktovat banku. Je-li bankomat nainstalován přímo na pobočce, stačí vejít do banky a kartu dostanete zpět během několika minut. Je-li po pracovní době, musíte počkat, až pobočka otevře. Vydání karty jde rychle, ovšem takovou možnost nabízejí jen některé banky:

  • Air Bank – vždy kartu vydá
  • Česká spořitelna – kartu vydá, když obsluhu bankomatu dělá pobočka, což není vždy
  • ČSOB – je to stejně jako u spořitelny
  • Fio banka – také tak
  • Komerční banka – kartu vydá pobočka, kde byla karta zadržena, ale lze ji doručit na jakoukoliv pobočku
  • Oberbank – kartu vydá vždy, neboť obsluhu bankomatů má ve své režii

Bankomat spravuje externí firma

Tuto skutečnost se bohužel dozvíte, až v situaci, kdy nešťastnou událost řešíte. Složitost je v tom, že musíte kontaktovat nejen svou banku, ale i externí firmu a domluvit způsob, jak by bylo možné se ke kartě dostat. To může trvat i měsíc či déle. Proto je v tomto případě jednodušší požádat o vydání platební karty nové, což ale neznamená zapomenout na starou kartu.

Zablokování karty je vaše povinnost

V každém případě si platební kartu zablokujte, což platí zvláště pokud se vám to stane v zahraničí. Zablokovaná karta znamená jistotu, že se o své peníze nemusíte bát. Obecně vám totiž nikdo nemůže na 100% zaručit, co se s vaší kartou stane, až ji příslušní pracovníci vyndají.

Čas máte jen několik vteřin

Kdo si dává při výběru peněz z bankomatu na čas, riskuje, že si bankomat vaši kartu nechá. Každý bankomat má totiž určité časové pásmo na to, aby vám kartu nabídl k odebrání. Pokud tento čas promeškáte, karta zajede zpět do bankomatu. Jednotlivé banky mají různé časové limity, do kterých musíte kartu odebrat. Nejkratší limit v délce 12 vteřin má ČSOB, KB, Moneta Money bank, Oberbank a Raiffeisenbank. Čas 30 vteřin poskytuje Euronet a UniCredit bank, u ostatních je to 15 vteřin.

Ne každý bankomat vydává zvukové upozornění. Proto se vždy vyplatí maximálně se soustředit na každý úkon, a to na výběr hotovosti, odebrání hotovosti a odebrání platební karty.

Autor příspěvku: admin