Vydrží bitcoin tlak konkurenčních kryptoměn?

Hodnota bitcoinu neustále stoupá a láme rekordy. Konkurence ostatních digitálních měn je ale neúprosná.

Bitcoin je nejznámější a největší kryptoměnou. Jedním z hlavních důvodů zřejmě je, že byl první digitální měnou, která se rozšířila mezi větší počet uživatelů. Od svého vzniku v roce 2009 však stojí na víceméně stejných základech, zatímco mu vyrostla velká konkurence.

Jeho konkurence se ale těžko hodnotí, protože se zastánci bitcoinu ani úřady neshodnou na tom, co vlastně bitcoin je. Většina regulačních úřadů ho nepovažuje za měnu, ale spíše za komoditu. Zajímavé je, že se k tomuto názoru začíná přiklánět i komunita kolem tohoto digitálního aktiva.

Důvody jsou nasnadě, jako platidlo totiž bitcoin přestává fungovat. Jeho síť nebyla navržena na provoz, kterému čelí dnes, a proto převody peněz trvají poměrně dlouho a jsou z pohledu poplatků drahé.

Pokud jde o převody peněz, Ripple, Litecoin a celá řada dalších kryptoměn je zvládají podstatně lépe. Pokud někdo potřebuje při převodech co největší anonymitu, i v této oblasti bitcoin zaostává za konkurencí, jako jsou například Monero nebo Zcash.

A většina pokusů vylepšit vlastnosti bitcoinu končí hádkami v rámci jeho komunity, což v některých případech vyústí v odštěpení nové měny, jako nedávno v případě bitcoinu cash nebo bitcoinu gold.

V čem tedy tkví atraktivita bitcoinu, která žene jeho cenu výš a výš a díky které tolik vyčnívá nad ostatním digitálním měnami? Hlavním kritériem zřejmě je, že byl první, a tak se ho chytili investoři. Ty nyní uznávají, že ho považují především za bezpečného uchovatele hodnoty, něco jako digitální zlato. Ostatní jeho funkce už jdou stranou.

Z toho ale samozřejmě vyplývá otázka, jestli tato vlastnost může bitcoinu vydržet. Jeho hodnota je totiž založena v podstatě jen na důvěře, reálné použití už vzalo víceméně za své. S jistotou na tuto otázku odpovědět nemůže nikdo, ale každý případný investor do bitcoinu by si ji měl dobře uvědomit.

Je to důležité zejména z pohledu dlouhodobých investic, protože tyto nejisté základy můžou způsobit pád ceny bitcoinu. To může být nebezpečné zejména v případech, kdy máte otevřené obchodní pozice na CFD s pákovým efektem. Pokud měnu držíte přímo, hrozí jen ztráta hodnoty portfolia.

Spekulacím na cenové pohyby bitcoinu se lze věnovat i prostřednictvím binárních opcí, které riziko omezují na výši investice a zpravidla se jedná o obchody s kratší splatností. Takže pokud by se ukázalo, že je bitcoin bublina, dlouhodobý a velký pád jeho ceny by binárním obchodníkům nemohl způsobit nepředvídatelné ztráty.

Ovšem co se bude dít s bitcoinem a ostatními kryptoměnami, se jen těžko předpovídá. Možné je v podstatě všechno. Odborníci se shodují, že tyto digitální technologie mají velkou budoucnost. Do jaké míry se uplatní a kdo bude vítězem, ale ukáže až čas.

Autor příspěvku: admin